Nierzadko ma miejsce sytuacja, w której poszukiwania genealogiczne nie dają mi spać, bo chciałbym znaleźć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Oto jedna z takich przygód, gdzie niemalże wszystko wyjaśniło się w ciągu 24 godzin!
Z Pawłem Dobkowskim miałem okazję zetknąć się przy okazji zachęcania osób z Ostrołęki i okolic do uczestniczenia we Mszy Trydenckiej poprzez stronę na Facebook’u. Po pewnym czasie, z racji tego, że również nosi to samo nazwisko co ja, zapytałem go o to, skąd pochodzi jego ród. Co udało się ustalić?
Okazało się(w toku rozmów z żyjącymi członkami rodziny), że jego dziadek Mieczysław Dobkowski urodził się około 1907 r. i miał rodzeństwo: Antoniego mieszkającego w Dobkach-Nowych, Zygmunta zamieszkałego w Filochach (par. Piski), Michalinę, która wyszła za Ładę oraz Mariannę za Kaczyńskim.
Mieczysław Dobkowski, dziadek Pawła Dobkowskiego
Wszystko wskazywało również na to, że losy tych osób są jakoś związane z par. Czerwin – to tam znajdują się gniazda Dobkowskich. Pod rokiem Pańskim 1903 odnalazłem akt urodzenia Michaliny Dobkowskiej i pojawił się pierwszym problem.
Źródło: www.metryki.genealodzy.pl ; par. Czerwin, akt urodzenia 201/1903
Dopisek na marginesie głosił, że w 1927 r. zawarła związek małżeński z Walentym Dobkowskim… Oczywiście – mogła mieć kolejnego męża po Walentym, ale postanowiłem to sprawdzić. Otóż Michalina Dobkowska, córka Józefa i Eleonory z Jaworowskich małżonków Dobkowskich, gospodarzy z Dobek-Nowych owszem, zawarła związek małżeński w 1927 r. z Walentym, ale nie Dobkowskim – z Walentym ŁADĄ! W związku z tym apeluję – ZAWSZE SPRAWDZAJMY DOPISKI Z MARGINESÓW! Oto akt małżeństwa, który to potwierdza:
Żródło: www.poczekalnia.genealodzy.pl ; par. Czerwin, akt małżeństwa 37/1927
W oczy rzuca się piękny podpis Walentego Łady. Nie spocząłem jednak tylko na tym, bo przecież mogło się zdarzyć ( co bardzo mało prawdopodobne), że były dwie takie Michaliny Dobkowskie, które wyszły za Ładów. Udało się odnaleźć akty urodzeń kolejnych osób – oto ten, który dotyczy Natalii Dobkowskiej z 1905 r. (nie była pamiętana przez rodzinę Pawła):
Źródło: www.metryki.genealodzy.pl ; par. Czerwin, akt chrztu 102/1905
Miejscowość oraz rodzice się zgadzają – możemy iść dalej. Poniżej akt urodzenia Marianny Dobkowskiej z 1907 r.
Źródło: www.metryki.genealodzy.pl ; par. Czerwin, akt chrztu 14/1907
Na marginesie znów czeka na nas niespodzianka. Ta Marianna miała wyjść w 1937 r. za Józefa Pstrągowskiego – niestety nie zdążyłem zweryfikować prawdziwości tej informacji. Wreszcie pod rokiem 1909 znalazł się akt urodzenia Mieczysława Dobkowskiego, czyli dziadka Pawła:
Źródło: www.poczekalnia.genealodzy.pl ; par. Czerwin, akt chrztu 48/1909
Z jakiegoś powodu w tym dokumencie jako miejsce urodzenia są wpisane pobliskie Gumki – jednak reszta informacji jest zgodna z wcześniejszymi dokumentami. W tym etapie udało się ustalić, że rodzicami Mieczysława Dobkowskiego był Józef i Eleonora z Jaworowskich. Moje przypuszczenie co do tego gdzie znajduje się akt ślubu Józefa i Eleonory padło na księgi par. Lubotyń Stary. Nie zawiodłem się – oto dokument z 1903 r.:
Źródło: www.metryki.genealodzy.pl ; par. Lubotyń Stary, akt małżeństwa 10/1903
Czytamy w nim, że w Lubotyniu, 18. lutego 1903 r. o godzinie 17 został zawarty związek małżeński między Józefem Dobkowskim, kawalerem, lat 28 mającym, synem Marcelego i Wiktorii z Dobkowskich, urodzonym i zamieszkałym przy ojcu w Dobkach Nowych a Eleonorą Jaworowską, panną mającą lat 25, córką Ignacego i Ewy z Zarembów, urodzoną i zamieszkałą w Kosewie.
Marcel Dobkowski, czyli ojciec tegoż Józefa zawarł w tym samym roku(!) związek małżeński (jako wdowiec po Wiktorii z Dobkowskich) z Teklą z Jakackich Chrostowską. Oto ten dokument:
Źródło: www.metryki.genealodzy.pl ; par. Czerwin, akt małżeństwa 24/1903
Czytamy, że Marcel Dobkowski miał wtedy 55 lat i był synem niegdy Józefa i Antoniny z Dobkowskich, urodzonym w Załuskach. To już zatem kolejne pokolenie, w którym żona Dobkowskiego nosi to samo nazwisko. Dalej poszło już dość szybko.
Otóż w 1844 r. Józef Dobkowski i Antonina z Dobkowskich zawarli związek małżeński (ADŁ, księgi metrykalne par. Czerwin, akt małżeństwa 25/1844). Okazuje się z niego, że 22. lipca 1844 roku w obecności świadków Jakuba Tyszki szwagra pana młodego, mającego lat 34 i Franciszka Struniawskiego niekrewnego, mającego lat 31, obydwu dziedzicznie zamieszkałych w Załuskach zawarte zostało religijne małżeństwo między Józefem Dobkowskim, wdowcem po Elżbiecie z Zaorskich zmarłej w Załuskach 21. stycznia roku bieżącego, urodzonym w Dobkach Nowych z rodziców niegdy Dyonizego i Brygidy z Ładów małżonków Dobkowskich tamże dziedziców, teraz w Załuskach zamieszkałym, lat 40 mającym a panną Antoniną Dobkowską córką niegdy Jana i żyjącej Marianny z Filochowskich małżonków Dobkowskich, dziedzicznie w Dobkach Nowych zamieszkałych lat 19 w lipcu skończonych mającą, urodzoną w Dobkach Nowych.
Warto zauważyć, że Józef Dobkowski potrafił pisać i złożył pod tym dokumentem własnoręczny podpis.
Zatem wszystko jasne! Ja również jestem po mieczu potomkiem Dionizego Dobkowskiego i Brygidy z Ładów. O przodkach Dionizego można dowiedzieć się więcej z tego artykułu:
Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy wiedzieć jeszcze więcej o naszych wspólnych przodkach. Poszukiwania genealogiczne wymagają jednak czasu i ogromnej cierpliwości w przeglądaniu kolejnych ksiąg.
W stronę Pawła i całej jego rodziny kieruję serdeczne pozdrowienia. Mam nadzieję, że ten fragment jego genealogii stanie się początkiem opracowywania całego drzewa i będzie owocował w postaci zaciekawienia historią własnej Familji, a co za tym idzie również historią szlachty północnego Mazowsza! 🙂
[wpedon id=”373″]
Witam. Moja babcia była z Dobkowskich i pamiętała herb, ktory zostal od niej wyniesiony, jak była mała. O ile jej pamięć nie myliła to chyba kościesza. Pochodziła z opęchowa k. Ostrołeki. Myślimy żeby zacząć szukać korzeni a nie wiemy jak zacząć. Prosze o kontakt, jakby co. Ja ew. Poszukam co tam mam z dokumentow. Pozdrawiam. towarzyszkulov@wp.pl